2.png

לינק לכניסה ליום העיון 27.1.2021 יהיה פתוח בשעה 08:50 מוזמנים להצטרף:

תוכנית יום העיון

27.1.2021

 

9:10 – 9:00 כניסה לזום

9:20 – 9:10 דברי פתיחה – יוני בוגט, מנכ"ל מכון סאמיט.

 

9:45 – 9:20 "טראומה בקפסולה כמה מחשבות על הקורונה בראי הפסיכואנליזה ועל הפסיכואנליזה בראי הקורונה"

ד״ר יוסי טריאסט, (Ph.D) , פסיכואנליטיקאי מנחה (IPS; IPA) ופסיכולוג קליני -מדריך; בעלים (במשותף) של מכון טריאסט-שריג לפסיכותרפיה; מרצה ומדריך באוניברסיטת תל אביב; המכון הפסיכואנליטי הישראלי; מרכז ויניקוט; ה.ל.פ.ב.א.; יו”ר (לשעבר) של החברה הפסיכואנליטית בישראל; מנהל במשותף של המרכז לחקר הגישה הפסיכואנליטית-מערכתית; חבר אפק (ארגון-פרט-קבוצה).

 

במהירות מפתיעה גירשה המגיפה את האנושות מכיכרות חייה ובמהירות מפתיעה לא פחות הצלחנו להכניס את הטראומה הנפשית ל'קפסולות'. לטוב וגם לרע בודדנו את האימה בקהילות הנפגעים למיניהם (החולים, המשפחות שאיבדו את יקיריהם, המובטלים וכו') – בעודנו אוזרים כוח בקהילות-זום ווטסאפ וירטואליות שהתפתחו בחללים שנפערו כתוצאה מאיסור-המגע והסגר. ההרצאה תבחן מפרספקטיבה תוך-אישית, בין-אישית ואל-אישית שלושה היבטים הארוגים זה בזה: את פגיעתו הרעה של 'נגיף האימה' – צלו הנפשי של ה Covid19 ; את מערכות ההגנה הפרטניות והקולקטיביות שהפעלנו בניסיוננו להתמודד עם המצוקה - ותחתום בסקירת מקצת ההשלכות על עולם הפסיכותרפיה והקהילות הטיפוליות שלנו – בימי הזום.

 

 

10:15 – 09:50 "מחשבות על העברה נגדית בתקופת הקורונה"

 

פרופסור אוריה תשבי, פסיכולוגית קלינית  מדריכה, חברת סגל בחוג לפסיכלוגיה ובבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. חוקרת את התהליך הטיפולי וקשר מטפל- מטופל בטיפול דינמי קצר מועד. מטפלת בקליניקה פרטית במתבגרים, בוגרים וזוגות. 

 

ההרצאה תתייחס לחויות הטיפול וההדרכה בתקופה הראשונה בה נכנסה הקורונה לחיינו, ורגשות ההעברה הנגדית שחוויתי במצב חדש זה. אתייחס הן למציאות המשותפת למטפלים ומטופלים, מדריכים ומודרכים שיצרה מרחב משותף חדש. כמו כן לשינויים במסגרת הטיפול ומעבר לטיפולים מרחוק והשפעתם המערערת אך גם מצמיחה על תחושותי כמטפלת ומדריכה. 

 

10:30 – 10:15 הפסקה

 

 

10:55 – 10:30 "התמודדות באי ודאות מתמשכת- מבט אישי ומערכתי"

 

פרופ מולי להד, פסיכולוג רפואי -מדריך, פרופ מן המנין במכללה האקדמית תל חי נשיא מייסד של מרכז משאבים בקרית שמונה. מומחה להתערבות וטיפול במצבי אסון וטראומה ברמת הפרט המשפחה והקהילה.

 

ההרצאה תתמקד בהבנת הסיפור האישי והקבוצתי שעוזר לנו לקיים את תחושת הרציפות שלנו מול אי וודאות וחרדת החידלון. שני נושאים אלו עולים באופן חריף בעידן משבר הקורונה. אציג את מודל הרציפות כקונספט וככלי לניהול מצבי משבר סכנה וסיכון.

 

 

 

 

11:20 – 11:00 "התמודדות עם מגפת הקורונה בגימנסיה העברית - מחשבות ותובנות על ניהול בעת משבר"

 

דני לייבוביץ, מנהל הגמנסיה העברית 

 

ב- 26 במאי 2020 התרחשה התפרצות של  מגיפת הקורונה בגמנסיה העברית. ההתפרצות הכניסה לטלטלה את קהילת בית הספר, 1200 תלמידים, 180 אנשי צוות ובני משפחותיהם. כיצד מנהלים בית ספר שחווה משבר כזה? כיצד בונים חוסן שיאפשר התמודדות? מהם השיקולים שיש לקחת בחשבון בעת ניהול המשבר?  כיצד מתמודדים עם הקושי הרגשי?  איך שומרים על היכולת לתפקד ולנהל בסיטואציה זו?

בהרצאתי אשתף בחוויותי האישיות ובתובנות המקצועיות מניהול האירוע בגימנסיה.   

 

 

 

11:40 – 11:20 "כשהדברים מתפרקים"

 

נטע סיבוני, עו"ס, פסיכותרפיסטית. מנהלת הדיור המוגן במכון סאמיט.

 

בהרצאה זו אתייחס להשלכות משבר הקורונה על ההתמודדות הניהולית וחוויית ההחזקה של צוות מקצועי ושל מטופלים עם הפרעות נפשיות קשות.

 

 

 

11:50 - 11:40 סגירת היום